Новини
Проф. Н. Петров: Трябва ясен регламент за финансиране интензивното лечение на пострадали при ПТП
13.10.2015

Този апел към държавните институции отправиха представители на Българското дружество по Анестезиология и интензивно лечение по време на нарочна пресконференция на тема „Пътнотранспортен травматизъм”, в която участваха генерал-майор професор Николай Петров, д.м.н. - началник на Военномедицинска академия и президент на Българското дружество по Анестезиология и интензивно лечение; проф. Милан Миланов, д.м.н.началник КАИЛ, УМБАЛСМ "Пирогов"; проф. Чавдар Стефанов, д.м., началник КАРИТ УМБАЛ "Свети Георги", МУ Пловдив; проф. Радко Радев, д.м.н., началник КАИЛ МУ-Плевен; д-р Георги Матев, изпълнителен директор на МБАЛ Бургас АД.
Представителите на Дружеството изнесоха данни за реанимациите на 5 от най-големите болници в страната за броя на пациентите, приети след пътнотранспортно произшествие, смъртността и цената на лечението. Цифрите показват, че броят на пациенти с тежки политравми чувствително се е увеличил. Средствата,отпускани от НЗОК по съответната клинична пътека, са в пъти по-малко от реалната стойност на това лечение и така се трупат като дълг на болниците.
Когато се касае за травми след пътнотранспортно произшествие, не се става дума за заболяване, а за увреди. И затова ние питаме: когато не е заболяване – това ангажимент на НЗОК, на МЗ, на държавата ли е или ако не, на кого е? Защото в един момент стигаме до там да се намесва държавата, за да покрие дълговете на болницата и всички ние плащаме. Затова трябва яснота, регламент, отбеляза проф. Николай Петров.
В тази връзка Българското дружество по Анестезиология и интензивно лечение ще подготви справка на всички големи реанимации в страната с обобщение за разходите, които са необходими за лечението на пострадалите и ще внесат данните в Министерски съвет и Министерство на здравеопазването.
Нашият апел е, че тук трябва да се върви в посоката на застраховането – дали с нарочни застраховки, дали с добавка към сега действащите застраховки, дали чрез създаване на фондове,поясни още началникът на ВМА.
Този проблем трябва да се реши държавнически. Нашето послание е към Агенцията по застраховането – ако даден пациент е застрахован, той ще получи определена сума, но тази сума дали може да бъде използвана за неговото лечение?, заяви и проф. Милан Миланов, д.м.н.началник КАИЛ, УМБАЛСМ "Пирогов".
Ние търсим подкрепа да намерим път, през който да гарантираме добрата медицинска услуга, защото иначе ние – интензивното отделение, се превръщаме в тежко бреме за болниците, добави още той.