Новини
Президентът Росен Плевнелиев: Героизмът на лекарите на ВМА е достоен за уважение
03.12.2014
Своята 123-годишнина отбеляза Военномедицинска академия на 1 декември 2014г. Честванията преминаха под знака на 110-годишнината от първата задгранична мисия, която е по време на Руско-японската война прeз април 1904г.Професионализмът и героизмът, проявен от лекарите и медицинските специалисти на Военномедицинска академия през годините, е достоен за уважение. Това каза президентът на Република България Росен Плевнелиев по време на честването на 123-годишнината от създаването на Военномедицинска академия. По думите му от своето създаване като гарнизонна болница през далечната 1891 г. ВМА не престава да се развива, благодарение на ентусиазмът на своите създатели. Следвайки добрите традиции, техните последователи от 21-ви век, изградиха силен, диагностично лечебен и учебно-научен комплекс. Не веднъж те са доказвали, че независимо от тежките условия, от риска, са готови да изпълнят Хипократовата клетва, посочи още президентът.
Благодарение на отдадеността и грижата за хората, както и високият професионализъм на лекарите, Военномедицинска академия е един от най-предпочитаните медицински центрове в страната и това не е случайно, допълни той. Според президентът доверието на многобройните пациенти е най-високата оценка и най-истинското признание за качеството на работата. Всяка година спасявате животи, десетки хиляди са излекувани, стотици хиляди са семействата, на които се дава надежда, изкъкна още Росен Плевнелиев.
Военномедицинска академия продължава да е на трето място в страната по предпочитана за лечение болница за пациенти от други болници. Всеки десети пациент в България избира да се лекува във ВМА. Това каза началникът на ВМА бригаден генерал проф. Николай Петров в уводното си слово при отриването на празника. По думите му за изтеклия период от началото на годината ВМА отчита ръст в амбулаторните прегледи с 4%, ръст в хоспитализацията с около 5%, а през болниците за рехабилитация и продължително лечение и долекуване - с 4,6%.
За тази 123-годишна история над 6 000 медици са участвали в над 30 мисии в страната и чужбина. Средната възраст на работещите във ВМА е 51 години, което означава, че не е толкова застрояващ персоналът. В структурите работят над 100 магистри, 1500 бакалаври. За миналата година има сключени 14 договора със здравноосигурителни фондове и застрахователни дружества. Във ВМА текат повече от 66 клинични проучвания. За изтеклата година ние имаме нови двама професори, четирима доценти. Нашият най-голям капитал са работещите в структурите на ВМА, каза още бригаден генерал проф. Николай Петров.
От името на министъра на отбраната участниците в тържеството бяха приветствани от заместник-министърът на отбраната Десислава Йосифова, която връчи и награди. С министерска заповед с награден знак „За отлична служба – I-ва степен, за офицери“ бе удостоен полковник доц. Коста Костов. С плакет на МО бяха наградени доц. Йоланда Папазова, д-р Георги Димитров и д-р Кана Примова. Грамота с подпис на министъра на отбраната получиха д-р Георги Ковачки, д-р Анелия Стоянова, д-р Галина Кърпачева и мед. сестра Елиза Стефанова. Началникът на отбраната вицеадмирал Румен Николов също връчи награди и приветства лекарите и другите медицински специалисти.
Началникът на ВМА награди ветерани доайени на българската военна медицина. Председателят на Съюза на военноинвалидите и военнопострадалите мл. лейт. от запаса Петър Велчев благодари за усилията на работещите във ВМА и връчи на бригаден генерал Петров плакет във връзка със 100-годишнината от създаването на дружество „Военноинвалид“ в София. Поздравителни адреси се получиха и от вицепрезидента, министър-председателя, директори на службите за сигурност, директори на дирекции в МО, командири на бригади и военни формирования, председателите на СОСЗР, БЧК, БЛС и други неправителствени организации, както и директори на болници, регионални структури на ВМА и др.