Новини
Пазете очите!
15.10.2024
Всяка година на 15 октомври отбелязваме Международния ден на белия бастун, чиято цел е привличане на вниманието на международната общност към проблемите на хората с нарушено зрение. Преди дни пък отбелязахме Световния ден на зрението и призовахме хората да „обичат очите си“.
Целта на тези инициативи е да се привлече вниманието към слепотата и зрителните увреждания, като насочим вниманието към важността на здравето на зрението и провеждането на редовни прегледи при специалисти-офталмолози, коментира полковник доцент Атанас Калайджиев, началник на Клиника по очни болести на ВМА.
Развенчаване на заблудите.
Често се сблъскваме с погрешни схващания и убеждения, че проблемите със зрението засягат само възрастните хора. Напротив, могат да възникнат проблеми при хора от всички възрасти, включително деца и тийнейджъри.
Друго погрешно схващане е, че здравето на очите зависи само от зрението. Всъшност, то включва превенция на заболявания като диабет и хипертония, които могат да се проявят чрез промени в очите.
Хората също са склонни да вярват, че ако нямат симптоми, не се нуждаят от очен преглед. Много очни заболявания, обаче, като глаукомата например, нямат забележими симптоми, докато не са напреднали. Ранното откриване е от изключително значение.
Истината е, че здравето на очите трябва да бъде приоритет и за малки, и за големи.
При млади пациенти често се срещат оплаквания свързани с Късогледство (Миопия), Далекогледство (Хиперметропия), Астигматизъм, които трябва да бъдат коригирани от специалист. Според изследванията, намаляването на времето пред екрана и прекарването на време навън предпазва децата от развитие на късогледство. Това означава, че родителите и възпитателите имат централна роля в защитата на зрението на нашите бъдещи поколения.
С напредване на възрастта се наблюдава нуждата от постоянно носене на очила. Характерни за тази група пациенти са и социално значими очни заболявания като Катаракта и Глаукома. Очните проблеми затрудняват ежедневните ни дейности като шофиране, четене, работа с видеодисплеи – мобилен телефон, компютър и други.
Вече споменахме част от рисковите фактори за възникване на очни заболявания: възраст, диабет, хипертония, дегенеративни заболявания, както и работата с различни видове дисплеи – тук задължителни са носенето на очила и редовните почивки по време на дейности като четене или използване на цифрови устройства. Към тях трябва да добавим тютюнопушене, недостиг на важни за окото вещества като лутеин и зеаксантин, както и витамини и минерали.
Многократно се говорили за различните заболявания в нашата специалност, но ще използваме повода, за да обърнем отново внимание върху някои от тях:
Макулната дегенерация
Въпреки че, понякога засяга и по-млади хора. Характеризира се с нарушение на централното зрение, а пациентите изпитват проблеми с фокусирането и четенето. И още – трудно разпознаване на познати лица, предмети, цветове. Страда централното зрение и се изявява със замъглено виждане.
Катаракта
Катарактата или „вътрешно перде“ е най-честият причинител на обратима слепота и може да се появи незабелязано. Сред първите симптоми са затруднено четене, слабо нощно виждане, побеляване на зеницата. Важно е да отбележим, че слепотата при катарактата е обратима и може да бъде избегната с операция, при която се отстранява помътнената леща и се замества с прозрачен имплант.
Глаукома
Заболяването протича коварно, защото и тук често симптоматика липсва. Но има някои рискови фактори, които не бива да се неглижират: повишеното очно налягане, напредване на възрастта, хипертония, късогледство, злоупотреба с алкохол, прием на някои медикаменти и други. Със съвременните средства, с които разполага медицината успешно се справяме с протичането и хода на заболяването.
Диабетна ретинопатия
Това заболяване е основната причина за нарушено зрение при хора с диабет. При нелекуване, може да доведе до ослепяване. Чести симптоми са нарушено зрение, кокоша слепота, поява на тъмни петна и замъгляване. Повишеното ниво на триглицериди и холестерол, продължителността на диабета и високото кръвно налягане са рискови фактори, които също отключват ретинопатия.
Всички тези състояния и заболявания влошават качеството на живот и могат да доведат до слепота. Решението е в редовните прегледи при офталмолог, с чиято помощ да се идентифицират рисковите фактори и причините за развитие на зрителни нарушения, както и влиянието на съпътстващите заболявания. Ключово значение тук има въвеждането на промени в начина на живот, които благоприятстват съхраняването на очното здраве. Проувания доказват че хората, които последователно следват здравословна диета, включваща цветни плодове, зеленчуци и пълнозърнести храни, може да имат намален риск от развитие на очни болести. Антиоксидантните витамини и фитохимикалите, открити в плодовете и зеленчуците, които могат да намалят риска от очни болести, включват витамини А, С и Е, лутеин и зеаксантин.