ВАКСИНАЦИОНЕН ЦЕНТЪР - ВМА

Новини

    18 лекари от ВМА – част от програма за млади учени на МОН

    20.09.2024

     

    Общо 18 лекари от Военномедицинска академия (ВМА) се класираха за участие в Националната програма „Млади учени и постдокторанти-фаза 2” 2024-2025 г., която се осъществява с подкрепата на Министерство на образованието и науката. Те са разпределени в два модула: „Млади учени “и „Постдокторанти“.

    В първия модул участват лекари, които извършват научноизследователска и научнообразователна дейност във висше училище и/или научна организация след придобиване на първа образователно-квалификационна степен "магистър", но не повече от 10 години след придобиването ѝ. 

    А във втория – учени с придобита ОНС „доктор“ в страната или в чужбина. Те трябва да покриват минималните национални изисквания за придобиване на ОНС „доктор“ по научни области и/или професионални направления, в които кандидатстват. Освен това, трябва да отговарят на определението за постдокторант: учен, който е придобил първа ОНС “доктор”, но не повече от пет години след придобиването ѝ

    Научноизследователските проекти ще бъдат разработвани в клиниките по кардиология, онкология, неврология, психиатрия, коремна хирургия, гастроентерология и други звена на ВМА.

    Програмата „Млади учени и постдокторанти-2” е продължение на една добра практика за привличане и подкрепа на кариерното развитие на млади учени и постдокторанти в българските публични научни организации и държавни висши училища. Тя е в изпълнение на специфична цел 3 на Националната стратегия за развитието на научните изследвания в Република България 2017-2030 за привличане и задържане на талантливи млади хора за научноизследователска работа и въвеждане на подкрепящи мерки, които да направят България активен участник в Европейското научноизследователско пространство.