Warning: Missing argument 4 for LoadGallery(), called in /home/vma/public_html/include/frontend/mod-news.php on line 31 and defined in /home/vma/public_html/include/frontend/mod-gallery.php on line 6
Военномедицинска академия - Новини
ВАКСИНАЦИОНЕН ЦЕНТЪР - ВМА

Новини

    Медик от ВМА с приз „Лекар на годината”

    11.12.2023

    Професор Любомир Алексиев, началник на Катедра „Авиационна и морска медицина” към Военномедицинска академия (ВМА), бе отличен на годишните награди „Лекар на годината” на Столичната колегия на Български лекарски съюз (БЛС).

    Признанието в категория “Дългогодишна дейност в областта на медицината и активен принос в развитието на специалност“ му бе връчено от заместник-министъра на здравеопазването доц. д-р Петко Стефановски.

    Това е поредно отличие за школата „ВМА” – на 19 октомври, когато отбелязваме празника на българския лекар, отличия от БЛС получиха двама хирурзи – професор д-р Неделчо Цачев, д.м., ръководител на Катедра „Ортопедия, травматология, реконструктивна хирургия и физиотерапия” за “Принос за развитие и прилагане на иновативна медицина и уникални техники“, и старши лейтенант д-р Светозар Марангозов, който е част от екипа на Клиника по съдова хирургия, в категорията за млади медицински надежди на България “Ти си нашето бъдеще“.

    Професор Любомир Алексиев, д.м. е ръководител на Катедра „Авиационна и морска медицина” на Военномедицинска академия (ВМА).

    Роден е на 05.11.1956 г. в град София, където завършва и медицина. Има придобити специалности по „Вътрешни болести“ и „Авиационна медицина“. През 2007 г. защитава дисертация на тема: Военномедицинска експертиза за летателна служба – организационно и структурно усъвършенстване в съвременните въоръжени сили на Република България”.

    Има множество курсове и квалификации, сред които:

    • Курс по Авиомедицинска евакуация във Фюрстенфелдбрук и  Рамщайм (Германия), както и в Хърватия.
    • Курс по Авиомедицинска експертиза и човешки фактор в Австрия, Германия и Холандия.
    • Завършен курс „Медикаментозно лечение на авиационен персонал“
    • Член на работна група на Европейската асоциация по аерокосмическа медицина (ESAM) за създаване на единни европейски стандарти по аерокосмическа експертиза.

    В професионалната си визитка има записани редица отговорни длъжности, в това число и заместник-началник на ВМА по войсковото медицинско осигуряване в страната и извън територията на страната. През 1987 г. започва работа като лекар-борден в системата за Авиомедицинска евакуация (MEDEVAC) на Българската армия. Бил е началник на Военномедицинска комисия–ВМА; на Център по военномедицинска експертиза-ВМА; Департамент „Военна медицина“; на Научноприложен център по военномедицинска експертиза, авиационна и морска медицина-ВМА.

    От 2020 г. до момента е ръководител на катедра „Авиационна и морска медицина”-ВМА:

    • Учебно-преподавателска дейност, фокусирана върху изнасяне на лекции и провеждане на практически занятия по авиационна медицина и физиология, авиомедицинска експертиза, човешки фактор в авиацията, управление на ресурсите на екипажа и други.
    • Провеждане на научни изследвания в областта на авиационната медицина и човешкия фактор в безпилотната авиация;
    • Международна дейност в областта на  авиационната и космическа медицина;
    • Осъществяване на консултативна и експертна дейност;
    • Председател на Комисия за специалност по Авиационна медицина;
    • Участие в журита по специалността „Авиационна медицина“;
    • Рецензент на научни трудове.

    Научните му изследвания са фокусирани върху основните проблеми на авиационната медицина, организация на военномедицинската експертиза за годност за военна служба (включително за участие в мисии зад граница), ролята, мястото и задачите на авиомедицинската евакуация при медицинското осигуряване на Въоръжените сили на Република България.

    Проф. Любомир Алексиев е главен координатор на експертен съвет по Авиационна медицина към Министерството на здравеопазването.

    През 2023 г. заедно с екипа на катедра „Авиационна и морска медицина” участват активно в изготвянето на програмата и обучението на първите в България медицински специалисти за  „Оказване на спешна медицинска помощ по въздуха".

    Има множество награди за проявен професионализъм през годините. Повече от 20 години работи активно за развитие и утвърждаване авторитета на съсловната организация и достойно защитава името на българския лекар.

    Автор и съавтор е на над 100 научни публикации в български и международни специализирани медицински издания в областта на авиационната медицина. Автор на 5 монографии и 3 учебни помагала.

    Член е на: Европейската асоциация по авиокосмическа медицина (от 2007 г. до момента); Международната академия по авиационна и космическа медицина (от 1998 г. до момента), представител на България в работната група по авиационна медицина към Агенцията по стандартизация на НАТО (1996 г.), американската Авиокосмическа асоциация  (от 1996 г. до момента).

    Председател е на Българското сдружение по авиационна, морска и космическа медицина (от 1992 г. до момента).