Новини
В Деня за борба с диабета: Стотици си измериха кръвната захар във ВМА
14.11.2022
Близо 500 души се възползваха от безплатните консултации с медиците от Клиника по ендокринология и болести на обмяната на Военномедицинска академия (ВМА) в Световния ден за борба с диабета.
Денят се отбелязва всяка година на 14 ноември по решение на Международната диабетна федерация и Световната здравна организация, в отговор на нарастващата тревога за бъдещето на милионите хора, страдащи от заболяването.
Днес всеки желаещ можеше да провери стойностите са своята кръвна захар. Имаше различни случаи – и пациенти с установен захарен диабет тип 2, с много лош гликемичен контрол и захар около 15 mmol/L на гладно. И въпреки тези стойности, те не са променяли своята терапия с години. Най-фрапиращата измерена днес стойност на кръвната захар бе 23,7 mmol/L – на пациент, който от една година има всички симптоми на захарен диабет, но не обръща внимание и сега вече е за спешна хоспитализация, коментираха медиците.
Около 650-700 хиляди българи са засегнати от това социалнозначимо заболяване, като голяма част от тях дори не подозират. С цел повишаване информираността на гражданите и ранното диагностициране на проблема, медиците от ВМА ежегодно организират редица профилактични кампании.
Захарният диабет е метаболитно заболяване, характеризиращо се с повишени нива на кръвната захар, което се дължи на частично намаление или нарушено действие на инсулина (диабет тип 2) или пълна загуба на продукцията му в организма (диабет тип 1). Ефективното лечение може да намали инвалидизиращите усложнения с до 50%.
