ВАКСИНАЦИОНЕН ЦЕНТЪР - ВМА

Новини

    Над 200 души прегледани безплатно във ВМА по време на Movember-2023

    07.12.2023

    Над 200 души се възползваха от безплатните консултации с уролозите на Военномедицинска академия (ВМА) в рамките на инициативата Movember-2023 за ранна диагностика на рак на простатната жлеза и рак на тестисите.

    Ракът на простатата е едно от най-често срещаните онкологични заболявания сред мъжете. На него се падат около 9% от смъртните случаи при заболелите от рак мъже. Movember е ежегодно събитие, при което голяма част от мъжете отглеждат мустаци, с което целят да повишат вниманието и осведомеността за здравословните проблеми при мъжете. Целта на инициативата е да се увеличи процента на ранно откриване на рак, диагностиката и ефективното лечение, коментира доц. Кремена Петкова от Клиника „Урология“.

    Европейската урологична асоциация препоръчва ежегодното изследване на туморния маркер на простатната жлеза (простатно-специфичен антиген (ПСА/PSA) при всички мъже над 50-годишна възраст, както и след навършване на 45 години при мъже с фамилна обремененост за простатен карцином (брат, баща, чичо или дядо с установено заболяване). Резултатите от изследването трябва да бъдат консултирани с лекар уролог и интерпретирани съобразно конкретното състояние на пациента, допълни от своя страна д-р Виктория Тодорова.

    По думите й, в ранните стадии, карциномът на простатата не предизвиква конкретни оплаквания, затова профилактичните прегледи са важни.

    Диагностичният процес се извършва на няколко етапа. От съществено значение е снемането на подробна анамнеза – дали пациентът има родственици с това заболяване и дали са на лице конкретни оплаквания и симптоми. В последните години магнитнорезонансната ултразвукова фюжън биопсия на простатната жлеза, каквато извършваме във ВМА, се доказа като значително превъзхождаща и диагностично по-точният метод в сравнение със систематичната трансректална биопсия на простатата, изтъква д-р Константин Христов.

    Лечението на рака на простатната жлеза се планира индивидуално, в зависимост от вида, размера и агресивността на тумора, както и от възрастта на пациента, неговите предпочитания и състояние.

    Когато простатният карцином е локализиран в рамките на простатната жлеза, без да излиза извън границите на капсулата и да обхваща околната тъкан и структури, без данни за метастатична болест, имаме възможност за пълно отстраняване на болестта чрез радикална простатектомия – златен стандарт при лечението на тези пациенти. Важно е да се отбележи, че може да бъде извършена, както като класическа отворена хирургия, така и лапароскопски. Когато имаме противопоказания за хирургично лечение при пациентите, може да бъде извършена радиотерапия. Има комбинирани методи – т. нар. мултимодален подход, включващ лъчетерапия с хормонална терапия. Когато възрастта и придружаващите заболявания са контраиндикация за инвазивно или друго лечение при нискорисковите пациенти, може да се проведе активно наблюдение, пояснява д-р Огнян Гъцев.

    Честотата на карцинома на простатата е различна в зависимост от етническите групи и географските региони, като най-висока е в Нова Зеландия, Австралия и Северна Америка, а най-ниска –  в Централна и Северна Азия. Това е обусловено от просветеността на болните, различието в здравните организации и провеждането на скрининг. Най-висока е смъртността в африканските популации, а най-ниска – в Европа и западните страни.

    Според д-р Петър Петров за доказани рискови фактори се приемат възрастта, генетичните фактори, етническата принадлежност и фамилната обремененост. По думите му, начинът на живот и диетата са много важни за развитието на болестта.

    Определено диети, които съдържат микроелементи, антиоксиданти, богати на плодове и зеленчуци намаляват риска от карцином на простатата, а диети, богати на ненаситени мастни киселини и червено месо го увеличават. Диетата и физическата активност играят основна роля в развитието и прогресията на рака на простатата, категоричен е д-р Петров.

    Специалистите от Клиниката по урология на ВМА, ръководена от проф. Илия Салтиров, са категорични, че ракът на простатата е напълно лечим, когато е открит навреме.